Nemecký kancelár Olaf Scholz sa v piatok v Pekingu stretol s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom. Líder nemeckej vlády vyzval Čínu, aby využila svoj vplyv na Rusko. Čínsky líder zopakoval výzvu na rokovania medzi Moskvou a Ukrajinou a varoval pred použitím jadrových zbraní v ich konflikte.
Jednodňová návšteva kancelára je ostro sledovaná. Scholz je totiž prvý líder krajiny zo skupiny G7, ktorý sa stretol so Sim od začiatku pandémie ochorenia COVID-19, ktoré po prvý raz zistili v Číne. Aj prvým od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu, ktorej je Nemecko ostrým odporcom a Peking podporuje Moskvu. Načasovanie stretnutia, postoje k vojne na Ukrajine a ďalšie kontroverzie pre ekonomické väzby a ľudskoprávne otázky viedli k tomu, že si vyslúžilo kritiku.
Si podľa štátnej televízie CCTV povedal Scholzovi, že Čína a Nemecko ako „vplyvné mocnosti“ by mali spolupracovať „v časoch zmien a chaosu viac prispievať k svetovému mieru a rozvoju“. Čína podľa neho podporuje Nemecko a Európsku úniu (EÚ) v ich dôležitej úlohe „pri presadzovaní mierových rozhovorov. A tiež pri presadzovaní budovania vyváženého, efektívneho a udržateľného európskeho bezpečnostného rámca“. Tým podľa agentúry AP zjavne odkazoval na hnev Ruska v súvislosti s východným rozširovaním NATO. Medzinárodné spoločenstvo by malo „vytvoriť podmienky na obnovenie rokovaní a spoločne sa postaviť proti použitiu alebo hrozbe použitia jadrových zbraní,“ povedal tiež Si.
Scholz na začiatku stretnutia prízvukoval, že vojna na Ukrajine vytvorila milióny utečencov. Tiež, že zvrátila svetové potravinové a energetické trhy a ohrozuje svetový poriadok. Neskôr na tlačovej konferencii povedal, že „je dôležité, aby Čína uplatňovala svoj vplyv na Rusko“, ale nekonkretizoval na čo. Ďalej povedal, že so Sim hovoril o ľudských právach a prístupe na trh. Povedal mu aj to, že akákoľvek zmena v štatúte samosprávneho Taiwanu, na ktorý si Peking nárokuje, „sa môže uskutočniť len mierovou cestou. A po vzájomnej dohode“. Zjavne odkazujúc na európskych zákonodarcov a Litvu, ktoré Čína zakázala a bojkotovala pre ich vzťahom s Taiwanom, Scholz povedal, že „je tiež dôležité, aby bolo jasné, že ekonomické opatrenia proti jednotlivým členským štátom EÚ sú namierené proti jednotnému trhu EÚ a sankcie voči zákonodarcom EÚ sú pre nás neprijateľné“. Okrem iného sa nemecký kancelár dotkol tém ako hlad vo svete, zmena klímy a dlh rozvojových krajín.
Čína je najdôležitejším obchodným partnerom Nemecka. So Scholzom do krajiny preto cestovali aj poprední nemeckí podnikatelia. Kancelár sa okrem iných stretol aj s čínskym premiérom Li Kche-čchiangom, ktorý je formálne zodpovedný za čínsku ekonomiku.
Zdroj: SITA