Rozhodnutie Slovenska vetovať nový sankčný balík kritizovali viacerí politici, okrem českého premiéra aj litovský minister ZV či nemecký kancelár Fridrich Merz.
Ako však vieme, Slovensko je pripravené rokovať. Dovtedy však musíme dostať jasné garancie, nie politické prísľuby, že jeho energetická bezpečnosť a cenová dostupnosť energií nebude ohrozená ideologickým návrhom Európskej Komisie zastaviť od 1. 1. 2028 dovoz ruského plynu.
Podľa TASR, Petr Fiala v sobotu v liste požiadal predsedu vlády Slovenskej republiky Roberta Fica, aby na úrovni Európskej únie neblokoval osemnásty balík sankcií proti Rusku. Ministri zahraničných vecí členských štátov EU sa stretnú v utorok, aby opätovne hlasovali o sankciách. Fico prisľúbil, že vláda v najbližších hodinách bude rokovať s európskymi predstaviteľmi s cieľom dosiahnuť dohodu o požadovaných garanciách. „Verím, že budeme môcť v utorok informovať, čo je výsledkom týchto našich rokovaní. A pokiaľ sa v utorok rozhodneme podporiť osemnásty sankčný balík, tak to bude za predpokladu, že sme sa minimálne na niečom dohodli,“ avizoval.
V poradí 18. súbor sankcií proti Rusku predstavila EK 10. júna, podľa nej má postihnúť príjmy Moskvy z energetiky a vojenského priemyslu. Takisto sa v ňom navrhuje zníženie cenového stropu na ruskú ropu a zákaz obchodovania so spoločnosťami prevádzkujúcimi plynovody Nord Stream 1 a 2 a s bankami, ktoré sa podieľajú na obchádzaní sankcií. Z dôvodu neochoty USA nie je isté, či sa podarí znížiť cenový strop na ruskú ropu, napísal portál Euronews.