Historik Anton Hrnko je zhrozený z toho, že „ľavicoví extrémisti“ napadli udelenie vyznamenaní členom Bielej légie a tri mladé obete vtedajšieho režimu nazvali fašistami. Považuje to za „skutočne nechutné, nehistorické a zavádzajúce“. Diplomat Peter Weiss je naopak zhrozený z kroku prezidentky a považuje ho za nepochopenie významu SNP. Hovorí o lobingu neoľudáckych katolíkov.
Hrnko ocenenie víta
Bývalého poslanca a člena strany SNS Antona Hrnka sa veľmi dotkli vyjadrenia niektorých osôb ku kauze, ktorá na Slovensku v posledných dňoch rezonuje. „Veľmi sa ma dotklo, keď niektorí ľavicoví extrémisti (žiaľ, je tam aj niekoľko ľudí, ktorých považujem ak nie za priateľov, tak určite za blízke osoby) napadli udelenie štátnych vyznamenaní trom mladým ľuďom, ktorých začiatkom päťdesiatych rokov justične zavraždili orgány komunistického „Československa“, len za to, že pre nich bola hodnotou existencia samostatného slovenského štátu a chceli aj niečo pre jeho udržanie urobiť. Nazvať týchto nevinných mladých ľudí fašistami je skutočne nechutné, nehistorické a zavádzajúce,“ napísal Hrnko, ktorý je povolaním historikom.
Krok prezidentky Zuzany Čaputovej schvaľuje. „Prezidentka Z. Čaputová zrovna nie je politický typ, ktorý by som obdivoval. Ale to, že udelila trom mladým ľuďom, ktorí v zlej dobe boli popravení len za to, že túžili po slovenskej nezávislej štátnosti, si zaslúži úctu. Nie hlúpe, ahistorické tirády extrémnych ľavičiarov,“ napísal na konci svojho príspevku Hrnko.
Upozornil, že Ľudová strana bola 50 rokov (1895 – 1945) hlavnou slovenskou politickou silou a nikdy, ani v rokoch slovenského štátu nebola fašistickou stranou. „Režim slovenského štátu bol síce autoritatívny, nedemokratický, antisemitský, ale označiť ho za fašistický možno len politickými vyjadreniami, nie na základe poctivej vedeckej analýzy!“ hnevá sa historik. Podľa neho, členmi légie bolo množstvo poctivých ľudí, ktorí s fašizmom nemali nič spoločné. „Rovnako ako Púčik, Tunega a Tesár,“ dodal Hrnko.
Weiss nesúhlasí
Úplne iný názor na vec má bývalý politik Peter Weiss. Udelenie vyznamenaní Bielej légii považuje za rehabilitáciu ľudáckeho režimu. Upozorňuje, že podobné, podľa neho nesprávne kroky už urobili v minulosti aj iní ústavní činitelia. „Predseda NR SR Boris Kollár 16. 9. 2021 udelil in memoriam cenu J. M. Hurbana predstaviteľom Bielej légie. Cenu prebral predseda správnej rady Nadácie Antona Tunegu Ján Figeľ so slovami: „Potrebujeme povedať, ku komu sa hlásime a kto sú naši hrdinovia.“ Už vtedy sa udelenie ocenenia stretlo s kritikou. J. Figeľovi však táto cena nestačila,“ pripomenul Weiss.
„Napriek zamietavému odbornému stanovisku komisie pre udeľovanie štátnych vyznamenaní pri KPR sa J. Figeľovi podarilo pre Bielu légiu presadiť aj najvyššie štátne vyznamenanie – Rad Ľudovíta Štúra I. triedy. To už vyvolalo doslova búrku nevôle renomovaných historikov, súčasných a bývalých politikov i publicistov rôznej politickej orientácie. Ba aj Fedor Gál, ktorý v r. 2018 prevzal to isté štátne vyznamenanie, avizoval, že na protest ho vráti,“ pokračuje bývalý ľavicový politik.
Pre Petra Weissa je nepochopiteľné, že všetci traja slovenskí najvyšší ústavní činitelia si uctievajú príslušníkov Bielej légie a podľa neho im chýba znalosť historických súvislostí.
Následne pripája niekoľko faktov z nedávnej histórie Slovenska. „Ako dvojnásobný predkladateľ návrhu na vyhlásenie 29. augusta za štátny sviatok si dobre pamätám, s akou úpornosťou sa vtedy predstavitelia KDH, u ktorých mala dvere dokorán otvorené ľudácka emigrácia usilujúca sa o rehabilitáciu a blahorečenie J. Tisa, bránili tomuto kroku. Aj Ján Figeľ hlasoval v septembri 1992 proti. V parlamentnej rozprave A. Neuwirth označil SNP za čierny deň. Jeho dcéra A. Záborská, poslankyňa za OĽaNO, sa vlani vrátila k jeho myšlienke zameniť tento štátny sviatok Dňom národného zmierenia. …Predstavitelia neoľudáckych katolíckych kruhov podporujú blahorečenie člena Štátnej rady biskupa Jána Vojtaššáka a člena Slovenského snemu Jánosa Esterházyho, vyznávačov antisemitizmu a arizácií židovského majetku. K týmto pokusom pestovať hlinkovské národovectvo postavené na obdive k Tisovmu odkazu, rehabilitovať jeho režim a spochybňovať SNP treba podľa mňa priradiť aj Figeľov úspešný lobing u prezidentky SR,“ ukončil Peter Weiss.