Alžírsky prezident Abdelmadjid Tebboune navrhol, že jeho krajina, najväčší africký exportér zemného plynu, by sa mohla pripojiť k ekonomickej skupine BRICS, ktorú vedú Rusko a Čína. Ďalšími členmi sú India, Brazília a Juhoafrická republika.
Nedávno o vstup do BRICS požiadali Irán a Argentína a záujem o skorý vstup prejavili aj Turecko, Egypt a Saudská Arábia. Ďalšími deklarovanými záujemcami o vstup sú Mexiko, Indonézia, Nigéria, Sýria, Bangladéš, Tadžikistan, Thajsko a ďalšie krajiny. Podľa slov ruských predstaviteľov má BRICS tvoriť základ nového multipolárneho svetového poriadku, založeného na silných, suverénnych národných štátoch.
Tebbounov komentár prichádza po tom, čo ruský prezident Vladimir Putin v júni vyzval lídrov BRICS, aby sa posunuli smerom k „vytvoreniu skutočne multipolárneho systému medzivládnych vzťahov“.
„BRICS nás zaujíma“ ako alternatíva k tradičným mocenským centrám, povedal Tebboune v televíznom rozhovore neskoro v nedeľu. „Tvoria ekonomickú a politickú silu.“
Podčiarkol, že netreba „predbiehať“, ale sľúbil „dobré správy“.
Prezident dodal, že jeho severoafrická krajina spĺňa „veľkú časť“ ekonomických kritérií na vstup do bloku.
Súčasní piati členovia BRICS tvoria takmer štvrtinu svetového hrubého domáceho produktu.
Tebboune sa koncom júna zúčastnil virtuálneho summitu BRICS, keď Putin vyzval lídrov skupiny na spoluprácu tvárou v tvár „sebeckým akciám“ Západu.
Alžírsko sa zdržalo hlasovania, keď Valné zhromaždenie Organizácie Spojených národov (OSN) v marci drvivou väčšinou prijalo rezolúciu požadujúcu okamžité stiahnutie Ruska z Ukrajiny.
Zdržali sa napríklad aj Čína, India a Južná Afrika.
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov na májovej návšteve Alžírska uviedol, že obchod medzi jeho krajinou a Alžírskom minulý rok dosiahol 3 miliardy dolárov.
Zdroj: finance.yahoo.com