BRATISLAVA 28. mája (SITA) – Slovensko je svedkom historicky najväčšej modernizácie nemocníc a zdravotníckej infraštruktúry naprieč krajinou. Pacientom to prináša kvalitnejšiu a dôstojnejšiu zdravotnú starostlivosť a zároveň sa tak vytvárajú lepšie pracovné podmienky pre lekárov, sestry a zdravotnícky personál. Uviedol to prezident SR Peter Pellegrini vo štvrtok počas slávnostného otvorenia nového pavilónu Národného onkologického ústavu v Bratislave. Informovala o tom Kancelária prezidenta SR.
Prezident pripomenul, že onkologické ochorenia patria po tých srdcovo-cievnych k druhej najčastejšej príčine úmrtí na Slovensku. Investície do onkologickej starostlivosti preto považuje za mimoriadne dôležité. „Je dôležité, aby investície prichádzali aj do tejto nemocnice, do tohto ústavu, pretože si to zaslúžia tak tí, ktorí tu pracujú obetavo 24 hodín 7 dní v týždni, ale aj pacienti, ktorí sem prichádzajú s veľkým strachom po tom, ako sa dozvedia svoju ťažkú diagnózu,“ uviedol Pellegrini.
Podľa hlavy štátu rozvoj nemocníc nesmie byť predmetom politických sporov. „Nemocnice sa nestavajú pre ministrov ani riaditeľov. Stavajú sa pre pacientov a občanov Slovenskej republiky,“ skonštatoval prezident SR. Zdôraznil tiež, že zdravie je najcennejšou hodnotou a kvalitná zdravotná starostlivosť by mala byť dostupná každému bez ohľadu na región, sociálne postavenie či zdravotnú poisťovňu. „Choroba si nevyberá. Nerozlišuje, kde človek žije, z akého prostredia pochádza ani aké má postavenie. Dôležité je, aby slovenské zdravotníctvo dokázalo každému občanovi poskytnúť čo najlepšiu zdravotnú starostlivosť,“ pripomenul Pellegrini a apeloval aj na zdravotné poisťovne, aby svojim prístupom prispievali k stabilnému a spravodlivému financovaniu zdravotnej starostlivosti pre všetkých pacientov bez rozdielu.
Vo svojom vystúpení prezident SR ocenil obetavosť zdravotníkov a poďakoval lekárom, sestrám aj ďalšiemu personálu za ich každodennú prácu, v ktorej pacientom prinášajú oporu a pocit istoty v najťažších životných situáciách. Tiež podporil pokračovanie modernizácie Národného onkologického ústavu a vyjadril želanie, aby mali jeho zamestnanci dostatok energie na ďalšie rekonštrukcie a rozvoj nemocnice.
