Známy analytik dlhodobo hovorí, že Slovensko by nemalo posielať na Ukrajinu zbrane. „Nehovorím to samozrejme iba ja. Takisto počúvam kritiku takýchto tvrdení s tým, že agresorovi sa nemá ustupovať, pričom sa títo kritici odvolávajú na 2. svetovú vojnu, na Mníchov, na Hitlera, ktorému sa vraj takisto ustupovalo. Tu si musíme niečo ujasniť.
Takéto argumenty platili do okamihu, kedy Sovietsky zväz prvýkrát otestoval svoju jadrovú bombu, teda do 29. augusta 1949. Odvtedy sa situácia radikálne zmenila, čo pochopili aj všetci relevantní politici počas studenej vojny,“ píše Baránek a dodáva, že vďaka tomu sme na území NATO ani Varšavskej zmluvy nevideli žiadny konvenčný konflikt. „Akékoľvek použitie jadrovej zbrane by totiž znamenalo 3. svetovú vojnu,“ pripomína.
Politológ je presvedčený, že ak začnú mať Rusi pocit, že prehrávajú, použijú jadrovú zbraň. „Taká je realita a toto nezmení žiadne veľkohubé napínanie svalov žiadneho Slováka, ani žiadne výzvy žiadneho Slováka na nekompromisný postoj k Rusku,“ dodal.
Podľa analytika schopných politikov z čias minulých nahradili „povrchní aktivisti, alebo, čo je ešte horšie, senilní, nekompetentní lídri typu Joea Bidena, alebo jeho stále nezorientovanej, uchichotanej viceprezidentky Kamaly Harrisovej“.
Baránek konštatuje, že úroveň slovenských politikov ide rovnako radikálne dolu vodou a takú katastrofu, akú tu máme dnes, sme to od vzniku SR ešte nemali. Podľa neho sme sa mali v rusko-ukrajinskom konflikte stať mediátormi. „Sme prihraničnou krajinou súperiacich strán. O to by bola naša aktivita prirodzenejšia a pochopiteľnejšia. Slovensko malo dobré vzťahy tak s Ukrajinou, ako aj s Ruskom,“ vymenúva Baránek. Na Slovensku má obyvateľstvo najvyššiu mieru sympatií k Rusku, plus sme slovanská krajina a boli by sme ako mediátor akceptovaní na oboch stranách, menuje politológ ďalej.
„Z nepochopiteľných dôvodov sa tak nestalo,“ trpko konštatuje a vzápätí hľadá dôvody: „Jediný pochopiteľný dôvod totiž je, že sa tak nemohlo stať. Pre mňa úplne nepochopiteľne sa naši lídri rozhodli, že Slovensko sa stane jedným z najzúrivejších jastrabov v EÚ vo vzťahu k Rusku. Dokonca v tomto pomaly predbehneme aj Poliakov, ktorých nenávisť k Rusku je dedičná a genetická. Okrem toho, že postoj našich politických lídrov je smiešny – možno si premiér Heger takto kompenzuje svoju bezvýznamnosť, ktorú mu ostentatívne dal najavo francúzsky prezident, takýto postoj je aj nanajvýš nezodpovedný.“
„Na rovinu totiž treba povedať, že my Ukrajine nemôžeme pomôcť vyhrať vojnu. To nemôže ani Poľsko, ktoré má sedemkrát viac obyvateľov ako Slovensko a má jednu z najsilnejších armád v Európe. Takto sme sa ale stali – úplne zbytočne, jedným z prípadných prvých terčov Ruska. Prečo a kvôli čomu? Kvôli komplexom malosti našich politikov? Alebo ich niekto používa ako užitočných idiotov? Pravda je asi niekde uprostred. Využijúc ich komplex malosti a nedocenenosti ich niekto používa ako užitočných idiotov. Zámerne píšem niekto, lebo naozaj neviem, či v tomto boli aktívnejšie USA alebo Veľká Británia. Navyše, ani poľský, ani slovenský postoj nie je pochopiteľný ani z iného uhla pohľadu,“ konštatuje bez okolkov Baránek a pripomína, že Putin jasne povedal, že ak si to situácia bude vyžadovať, jadrovú zbraň použije aj ako prvý. „Napriek tomu európski lídri robia všetko preto, aby ju použil,“ dodáva.
Baránek vidí situáciu na Ukrajine inak ako mainstreamové médiá: „My sa tu teraz nehrajme na to, že Putin prepadol nejakú demokraciu. Nie. Prepadol kleptokraciu, krajinu, ktorej politický establishment otvorene toleroval, dokonca adoroval nacistov. Krajinu, ktorá rozkrádala národne bohatstvo v prospech zopár oligarchov, pričom samotné ukrajinské obyvateľstvo trpelo chudobou.“
„Ukrajina vojnu proti Rusku vyhrať nemôže. Neviem, kde dnešní politici nabrali presvedčenie, že keď budú dostatočne podporovať zbraňami Ukrajinu, tá môže(?) nad Ruskom zvíťaziť,“ pýta sa Baránek ktorý si myslí, že toto presvedčenie je svojimi dôsledkami až kriminálne. „Ukrajina vojnu proti Rusku vyhrať nemôže. Lebo ak by to hrozilo, Rusko, ako som už spomenul, použije jadrovú zbraň. Navyše, my Rusov nepočúvame. Nepočúvame ich, keď hovoria, že aj podpora zbraňami a zbraňovými systémami navodzuje stav, ako keby sme sa priamo zapojili do konfliktu. Toto už je veľmi nebezpečné,“ pokračuje analytik.
„Vo svojej horlivosti idioti typu Hegera, Naďa, Čaputovej, Kaczynskeho, Morawieckeho a iných môžu dosiahnuť iba to, že v lepšom prípade budú ich krajiny ako prvý ruský terč, v horšom, že na ten terč Rusi vystrelia a v najhoršom, že prípadná, hoci nepravdepodobná ruská prehra na Ukrajine, vyvolá 3. svetovú vojnu,“ upozorňuje Ján Baránek a pripomína ďalšie akty nekompetentnosti súčasnej vlády. „Už počas tzv. pandémie to bolo zbytočne niekoľko tisíc mŕtvych. Napríklad kvôli celoplošnému testovaniu, čo bol najväčší zločin na obyvateľoch Slovenska od roku 1993,“ nešetrí vládu analytik.
Ich nekompetentnosť sa však podľa neho zavŕšila až dnes. „Keď namiesto toho, aby robili napríklad to, o čom som písal vyššie a takto sa snažili zachraňovať životy v rusko-ukrajinskom konflikte, nie len že životy nezachraňujú, naopak, ohrozeniu vystavili aj životy obyvateľov krajiny, ktorej majú vládnuť, pričom ich prvoradá povinnosť je zabezpečovať bezpečnosť obyvateľov Slovenska. Oni konajú presný opak. Navyše, čo je pre mňa osobne zvlášť zahanbujúce a nepochopiteľné, viacerí z nich, vrátane premiéra, sú aktívni kresťania,“ pripomína politológ a pokračuje vymenúvaním všetkých prešľapov, ktorých sa vláda dopustila.
„S neuveriteľnou ľahkosťou odignorovali tisícky zbytočne mŕtvych, odignorovali rýchlu a výraznú stratu slobôd, vrátane slobody prejavu, slobody slušne žiť, práva na dôstojný a slobodný život. Poviem to otvorene. Ako kresťan, katolík sa za nich hanbím a keby bolo na mne, okamžite by z politiky nenávratne zmizli. Takto so smútkom vnímam ich oportunistické mlčanie nehodné kresťana. Vysvetľujem si ho ako zapredanie viery v prospech pochybnej ideológie a momentálneho finančného zabezpečenia. To všetko navyše v prospech bezduchého akceptovania zla. Čo je neodpustiteľné,“ hromží politológ.
Podľa neho v súčasnosti dochádza k obrovským zmenám. „Svet sa formátuje. Nanovo a výrazne. Slovensko je potrebné tiež preformátovať a zbaviť ho ľudí, ktorí sa nejakým omylom dostali do politiky a škodia mu. Či už vedome, alebo nevedome,“ uzavrel Ján Baránek.
P.D.